Uğurlu Peşe Seçimi projesi devam ediyor

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Gençlik Kolları ve Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri “Vatan” İctimai Birliği (ATVİB) tarafından ortaklaşa hayata geçirilen “Uğurlu Peşe Seçimi” projesi kapsamında üçüncü seminer, 13 Şubat 2022 tarihinde Azerbaycan’ın Şabran ilçesine bağlı Şahnezerli Köy Tam Orta Okulunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen seminere ATVİB YK üyesi ve Başkan Yardımcısı Şahismayıl Zabitov, ATVİB YK üyesi Ahmet Tursunov’un yanısıra Quba, Haçmaz ve Şabran ilçelerinden gelen 50’nin üzerinde öğrenci ve veliler katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan ATVİB YK Üyesi Ahmet Tursunov, DATÜB Gençlik Kolları tarafından desteklenen “Uğurlu Peşe Seçimi” projesi, proje ekibini gençlere takdim ederek meslek seçiminin gençlerin hayatında önemli dönüm noktalardan biri olduğunu ve bu proje kapsamında yapılan bilgilendirmenin gençlerin hayatlarını etkileyecek mesleklerini başarılı bir şekilde seçmeye destek olacağını vurguladı.

DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilcisi ve ATVİB Gençlik Kolları Başkanı Kenan İbrahimli yaptığı konuşmasında, “Uğurlu Peşe Seçimi” projesi hakkında bilgi vererek, yapılan seminerlerin gençlerimizi YTB tarafından düzenlenen Türkiye Bursları burs programı çerçevesinde 20 Şubat 2022 tarihine kadar sürede başvuruların yapılmasına destek, YÖS sınavına katılım ve diğer konularda onların ufkunu genişletecek bilgiler içerdiğini, bundan önce Saatli ve Gence’de yapılan diğer iki seminer geri dönüşlerine bakıldığında başarılı bir şekilde ilerlediğini gördüğünü söyledi.

Her zaman Ahıskalı Türk gençlerinin yanında olduklarını ve onların eğitimi için büyük çaba içerisinde olduklarını belirten Kenan İbrahimli, hedeflerine ulaşmak için her zaman Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı gençlere destek olan DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov’a teşekkür etti.

DATÜB Yönetim Kurulu üyesi ve ATVİB Başkan Yardımcısı Mevlüt Işık konuşmasında, “Öncelikle bu yağmurlu Pazar gününü bizimle birlikte geçirmek için seminere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sizlere DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un, ATVİB Başkanı Xalid Xalilov’un ve DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov’un selamlarını iletiyorum. Ahıskalı Türkler Azerbaycan’da 60 yıldan fazla bir süredir yaşamlarını sürdürmektedir.

Azerbaycan en zor zamanlarında Ahıskalı Türklere yardım elini uzatmıştır. Biz de bu iyilikleri hiçbir zaman unutmamış, Azerbaycan’ı vatanımız bilerek, devletimizin sosyal, kültürel ve siyasi hayatında her zaman aktif olduk. Devletimizin ve milletimizin geleceği adına gençlerin eğitimli olması önemlidir. Bu şekilde hem kendimize faydamız dokunur hem de etrafımızdaki insanlara sahip olduğumuz güzel terbiye ve mesleğimizle faydalı olmuş oluruz. Bunun için geleceğimizi şimdiden planlamamız gerekmektedir. Biz her zaman gençlerimizin yanındayız. Sizlere her türlü soru ve sıkıntılarınızda bir telefon kadar yakınız. Gelecek için Güçlü Gençlik” tüm herkesi daha başarılı meslek seçimi için dikkatli olmaya davet etti.

Ardından katılımcılara gençlerin meslek seçim süreçlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği, yaptıkları hataları, zorlukları açıklayan, sürekli gelişen teknoloji alanında geleceğin meslekleri ve gençlerin endişelerini giderecek konuların içeren seminer verildi.

Gelecek için güçlü gençlik!
#DATÜBGençlikKolları