DATÜB Heyeti, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban'ı ziyaret etti

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Ahlat Temsilcisi Hamza Kehvan ve DATÜB Basın Sorumlusu Mevlüt Işık, 16 Ocak 2021 tarihinde Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban'ı ziyaret etti.  

 

Yapılan görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıskalı Türklerin durumu ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalarla ilgili istişarede bulunuldu. 
 

 

DATÜB Heyeti, yapılan görüşmede Belediye Başkanı Mümtaz Çoban'a DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un selamlarını ileterek, Ahlat'ta yaşayan Ahıskalı Türklere her zaman destek olmasından dolayı kendisine teşekkür etti. 

 

 

Mümtaz Çoban ise, Ahıskalı Türkleri Kırgızistan'da görev yaptığı dönemden vatan sevdalısı olarak tanıdığını, geçmişte çok büyük zulümler yaşadıklarını ve nihayet anavatana kavuştukları için oldukça mutlu olduğunu söyleyerek, Ahlat'ın buraya yerleştirilen Ahıskalı Türkler için yeni bir Ahıska olacağını belirtti. 

 

 

Ahlat'ta ikamet eden Ahıskalı Türklerin her zaman yanında olduğunu bildiren Çoban, Ahlat Belediyesi olarak Ahıskalı gençlerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla TOKİ konutlarında ikamet eden öğrencilere bilgisayar odası kurulması için bilgisayarlar hediye ettiklerini, 4 üniversite öğrencisine de 4 adet tablet bilgisayar düşündüklerini söyleyerek, tabletlerin üniversite öğrencilerine ulaştırılması için DATÜB Heyeti’ne teslim etti.  

 

 

DATÜB Ahlat Temsilcisi Hamza Kehvan, Ahlat Belediye Başkanı tarafından hediye edilen tabletleri Edirne Trakya Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. sınıf öğrencisi Linura Tayfur, Bitlis Eren Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı hazırlık sınıfı öğrencisi Fatma Seyfulla, Yozgat Bozok Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği hazırlık sınıfı öğrencisi Safiye Şahin ve Karabük Üniversitesi Spor Yöneticiliği 1. sınıf öğrencisi Sabina Server’e teslim etti.   

 

 

DATÜB olarak gerek Ahlat’ta yaşayan Ahıskalı Türklerin durumu gerekse de öğrencilerimizin eğitimi konusunda her zaman tedbirli olduğumuzu, bu yönde çalışmalarımızı yürüttüğümüzü bildirerek, nihai hedeflerimizden biri olan milletimizin sorunlarının çözümü istikametinde durmadan, yılmadan çalıştığımızı bildiririz.  

 

DATÜB Genel Merkezi