DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Azerbaycan'da birtakım görüşmelerde bulundu

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türk dünyası iş camiası ile birlikte Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Türk TSO’nun, "Azerbaycan'da Yeni Bir Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Dönemi" temasıyla Bakü’de düzenlenen toplantıda, Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarının kalkınması için gelecekte ihtiyaç duyulabilecek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve Dağlık-Karabağ meselesinde Azerbaycan'ın yanında yer aldığını bildirdi.

 

 

DATÜB Genel Başkanı Kassanov, Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Türk Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Bakü'de düzenlenen olağanüstü toplantının ardından Ermenistan'ın füze ve toplarla saldırdığı Berde kentine insani yardım malzemesi gönderme törenine katıldı.

 

 

Yardım malzemesini taşıyan tırı Bakü'den Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Sahipkarlar Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev, Azerbaycanlı Milletvekili Ganire Paşayeva, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve Türk Konseyi yetkilileri uğurladı.

 

 

Azerbaycan temasları sırasında Kassanov, DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov’un organizasyonunda Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Elşad Veliyev, Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Vügar Memmedov ve Komitenin Aparat Başkanı Daşgın Recepli ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, DATÜB faaliyetleri ve Azerbaycan’ın hak davasının DATÜB ülke temsilcilikleri aracılığıyla dünyaya duyurulması gibi konular görüşülürken Kassanov, tüm dünyadaki Ahıskalı Türklerin, bu haklı mücadelesinde Azerbaycan’ın yanında olduğunu, yüreklerinin Azerbaycan’la birlikte attığını söyledi.

 

 

Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet Komitesi üst düzey yetkilileri yapılan görüşmede, ziyaretinden dolayı Kassanov’a teşekkür ederek, DATÜB’ün bu desteği ile Ahıskalı Türklerin Azerbaycan’ın yanında olduğunu bizzat gösterdiğini vurguladı.

 

 

Kassanov’un Bakü’de gerçekleştirdiği görüşmeler sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakanı, Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva, T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, 27. Dönem Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ve diğer devlet ve hükümet yetkilileri ile bir araya geldi.