Ahlat'ta Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Temsilciliği açıldı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde Dünya Ahıskalı Türkler Birliği'nin (DATÜB) temsilciliği 24 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen programla açıldı.

 

 

Program öncesinde DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un başkanlık ettiği DATÜB Heyeti, Ahlat Kaymakamı'nı ziyaret ederek Ahlat'a yerleştirilen Ahıskalı Türklerin durumu, iskanlı göç kapsamında Ahlat, Malazgirt ve Bulanık ilçelerine getirilecek halkımız ile ilgili görüşerek fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede, karşılıklı plaket takdimi yapıldı ve hatıra fotoğrafı çektirildi. 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2016 yılında Ahlat'a yerleştirilen Ahıska Türkü aileler, yaşamlarını huzurlu bir şekilde sürdürüyor. İlçede yaşayan Ahıska Türklerinin sorun ve görüşlerini dile getireceği DATÜB Ahlat İlçe Temsilciliği açıldı. 

 

 

Açılış töreninde bir konuşma yapan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Ahıskalı Türklerin geçmişte çok acılar çektiğini fakat bugün ana vatanlarında huzurla yaşadıklarını söyledi. Yaşadıkları her şeye rağmen kültürlerini unutmadıklarını belirten Kassanov, şunları kaydetti: "Gerçekten milletimiz çok eziyet gördü. Son zamanlarda Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ahıskalı Türklerin vatandaşlık problemi çözüldü. En önemlisi de 76 yıl içerisinde dinimizi, dilimizi, örf ve adetlerimizi unutmadık. Sovyetler Birliği zamanı da orucumuzu tutup namazımızı kıldık, bugün de aynı şekilde devam ediyoruz. 9 ülkede yaşasak da birliğimizi koruyoruz. Bu nedenle DATÜB'ü kurduk. Bu birlik dünyada yaşayan 600 bin Ahıskalı Türkün birliğidir." 

 

 

Ahlat Kaymakamı Fikret Dağ da tarih boyunca zulme uğrayan milletlere el uzatan bir ülke olduklarını belirterek, "Allah'ın izniyle yeniden aynı vizyonumuzu üsteleniyoruz. Üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Hep birlikte hem Ahlat'a hem de ülkemize faydalı işler yapacağımızdan eminim." dedi. 

 

 

Yurt edinmenin kolay olmadığını dile getiren Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban ise el uzattıkları Ahıskalılarla kardeşçe bir arada yaşadıklarını kaydetti. 

 

 

Konuşmaların ardından DATÜB Ahlat Temsilciliği törenle açıldı.