Ahıskalı Türklerin medyadaki ilk göz ağrısı Ahıska Gazetesi 20 yaşında!

14 Kasım 1944 yılında vatan Ahıska’dan Orta Asya’ya sürgüne gönderilen ve 76 yıldır gurbette yaşayan Ahıskalı Türklerin medyada ilk göz ağrısı olan Ahıska Gazetesi’nin 20’nci, Türk Birliği Dergisi’nin ise 5'inci yıl dönümü Kazakistan’ın kadim şehri Almatı’da bulunan Dostluk Evi’nde düzenlenen törenle kutlandı. 

 

 

Ahıska Gazetesinin İmtiyaz Sahibi, Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi ve Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un ev sahipliğinde, 2 Ekim 2020 tarihinde, Dostluk Evi’nde korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm önlemler alınarak oldukça kısıtlı bir şekilde düzenlenen törene T.C. Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Türk-Kazak İşadamları Birliği (TÜKİB) Başkanı Fırat Develioğlu, DATÜB Genel Başkan Yardımcısı ve DATÜB Kazakistan Temsilciliği Başkanı Sadyr Eibov ve Kazakistan’da yaşayan birçok milli azınlık topluluk temsilcileri, bilim insanlarının yanı sıra DATÜB üst düzey yöneticileri, Ahıska Gazetesi’nin mevcut emektar yönetici ve çalışanları, Ahıskalı Dernek yönetici ve üyeleri ile diğer konuklar katıldı. 

 

 

Kutlama töreninde ilk önce Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Sn. Abdullah Eren’in, Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Uyum Bakanı Aida Balayeva’nın, Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı, Elbası Nursultan Nazarbayev’in Yardımcısı Canseyit Tuyumbayev’in ve Almatı Valisi’nin tebrik mektupları okundu. Okunan tebrik mektuplarında, Ahıska Gazetesi’nin Türkiye ve Kazakistan arasında güçlü bir dostluk köprüsü kurduğu, barış için elinden gelen desteği verdiği, Kazakistan medyasında önemli rol üstlendiği, milli gazeteler arasında ise öncül olduğu, Ahıska Gazetesi ve Türk Birliği Dergisi’nin sadece Kazakistan’ı değil tüm Türk Dünyasını kapsadığı ve Türk Dünyası arasında sağlam temelli bir köprü rolü üstlendiği vurgulandı. 

 

 

Törende konuşma yapan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, uluslararası bir gazete olan Ahıska Gazetesi’nin tarihini anlatırken Ahıskalı Türklerin sesi olduğunu belirterek şunları kaydetti:"Bugün yayın hayatına başlamasının 20’ci yılını kutladığımız Ahıska Gazetesi, Kazakistan Halklar Asamblesi’nin amblemini taşımaktadır. Gazetemiz Ahıskalı Türklere faydalı, gerekli bilgiler vermekte, milletimizi birlik ve beraberliğe çağırmaktadır. Kazakistan’da yayınlanan Ahıska Gazetesi sadece burada yaşayan Ahıskalı Türkler tarafından değil tüm milli azınlık temsilcisi halkımız tarafından sevilmektedir. Aynı zamanda Türkiye ve Kazakistan ikili ilişkilerine de her zaman katkıda bulunan Ahıska Gazetesi ve Türk Birliği Dergisi bu anlamda oldukça büyük mesafe kat etti ve kardeş devletlerimiz arasında büyük rol üstlendi. Türk Birliği Dergisi’nin ismi benim tarafımdan konuldu ve bu, dünyamızda kardeşliğin ve barışı desteklememizin bir başka kanıtıdır." 

 

 

T.C. Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, yaptığı konuşmasında son bir yıldır Almatı’da görev yaptığını ve bu bir yıl içerisinde Ahıska Gazetesi ile tanıştığını, gazetenin büyük bir kardeşlik ve dostluk misyonu üstlendiğini, herkes tarafından da sevildiğini söyledi. 

 

TÜKİB Başkanı Fırat Develioğlu ise 2000’li yıllardan itibaren Kazakistan’a geldiğini, o zamanlar Ahıska Gazetesi’nin ayda bir kere yayınlandığını, kendisinin de Ahıska Gazetesi’nin haftalık yayınlanmasını, Almatı’da ve Kazakistan’da yaşayan Türkçe konuşan insanlara daha fazla bilgi aktarılması amacıyla arzu ettiğini, 2005 yılında ise bu gazetenin haftalık yayına geçmesiyle bu arzusunun hayata geçtiğini belirterek, TÜKİB Dergisi’nin altyapısının hazırlanmasında Ahıska Gazetesi’nin baş editörü Rövşen Memmedoğlu’nun ve gazete çalışanlarının büyük emeğinin olduğunu ifade etti.

 

 

Baş Editör Memmedoğlu yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “1999 yılında Kazakistan Türk Milli Merkezi Başkanı seçilen Sn. Ziyatdin Kassanov, Ahıska Gazetesi’ni kurmakla Ahıskalı Türklerin medya tarihinde bir dönüş yarattı. O zamana kadar Ahıskalı Türklerin hayatında böyle uzun ömürlü gazete yayınlanmamıştı. Ben, 2005 yılında Sn. Genel Başkanımıza gazeteyi haftalık yayınlamamız gerektiğini söyledim. O da yapabilir misiniz diye sordu? Ben de cevabımda yaparız ancak bu biraz masraflı olacak dedim. Genel Başkanımız ise, ‘Sen bunları düşünme. Eğer yapabilecekseniz, bunu hayata geçirin’ dedi. Biz de 2005 yılında gazetemizi haftalık olarak çıkarmaya başladık. Biz Ahıska Gazetesi’nde Almanlar, Kırgızlar, Özbekler, Koreliler ve Kazakistan’da yaşayan tüm azınlık halklardan gelen yazıları seve seve yayınlıyoruz. Ahıska Gazetesi, Kazakistan Halklar Asamblesi tarafından 2007 yılında en iyi milli gazete ödülünü aldı. Gazetemiz, bugün de bu bayrağı elinde tutmaktadır. 2009 yılında ise dünyanın 9 ülkesinde yaşayan Ahıskalı Türklerden gelen mektupları dikkate alarak resmi şekilde Kazakistan Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptık ve gazetemiz resmi şekilde ‘uluslararası gazete’ olarak kayıt altına alındı. Ahıska Gazetesi Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan’da, Gürcistan’da, Özbekistan’da hatta Amerika’da bile yayınlanmaktadır. 

 

 

Ahıska Gazetesi’nin bugünlere gelmesinde çalışanlarının da emeği elbette büyüktür. Özellikle de Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan muhabirimiz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Doktora öğrencisi ve aynı zamanda DATÜB Basın Sorumlusu olan Mevlüt Işık’a emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca gazetemizin eski baş editörlerine, özellikle de bugün yine yardımlarını devam ettiren, yanımızda olan Livaza Gagalova’ya ve çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Son olarak ise Kazakistan’da yaşadığı süre zarfında tüm zor zamanlarımızda yanımızda olan; gece gündüz demeden köylere, bölgelere giden DATÜB Genel Sekreterimiz, değerli hocamız Fuat Uçar’a da teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum."