DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi İbrahim Kalın, birtakım temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov başkanlığında, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar ve ABD’de DATÜB Temsilciliği açma görevi verilen Shuhrat Temirov’dan oluşan DATÜB Heyeti ile 17 Eylül 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.  

 

Yapılan görüşme ile ilgili açıklama yapan DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Ahıskalı Türklerin toplu halde yaşadıkları ülkelerde sıkıntılı durumda bulunan Ahıskalıların iskanlı göç kapsamında Türkiye’ye getirilmesi konusunda bilgi alışverişinde bulunulduğunu aktardı. Ayrıca, DATÜB’ün ABD’de yeniden yapılanma süreci ve bu görevi yerine getiren Shuhrat Temirov tarafından yapılan çalışmalar ve uzun süredir diploma denkliği bekleyen Ahıskalı Türk doktorların diploma denkliği gibi konuların görüşüldüğünü bildirdi. 

 

Uçar ayrıca, yapılan görüşmede Bitlis, Ahlat'ta yaşayan Ahıskalı Türkler için arazi tahsisi konusunun görüşüldüğünü Sn. İbrahim Kalın'ın konuyu yakinen takip edeceğini söylediğini ifade etti.  

 

Genel Sekreter Uçar, Kalın'ın görüşülen konuların nihai sonuca ulaşması için gerekli çalışmaların başlatıldığını, diploma denkliği konusunda ise Ankara Üniversitesi rektörü ile görüşerek mülakatın en kısa zamanda yapılarak Ahıskalı doktorların göreve alınması konusunda yardımcı olunacağı bilgisini verdiğini açıkladı. 

 

Son olarak Uçar, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un, yoğun gündemi ve programına rağmen DATÜB Heyetini kabulünden dolayı Sn. İbrahim Kalın'a teşekkür ettiğini söyledi. 

 

DATÜB Genel Merkezi