Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Shuhrat Temirov'u kabul etti

Bakan Çavuşoğlu, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Yönetim Kurulu tarafından ABD’de temsilcilik açma yetkisi verilen Shuhrat Temirov’u kabul etti. 

 

Görüşmede, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ile DATÜB Genel Sekreter Fuat Uçar hazır bulundu. 

 

Temirov, DATÜB tarafından Amerika’da başlatılan yeniden yapılandırma dönemi ve DATÜB ABD Temsilciliği kurma süreci ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Bakan Çavuşoğlu’na bilgi verdi. 

 

Temirov, Bakan Çavuşoğlu ile yapılan görüşmede, ABD’deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği başta olmakla Türkiye’yi temsil eden diğer resmi kurum ve kuruluşlar ile daim irtibatta olduğunu ve gerekli çalışmaların istişareler neticesinde hayata geçirildiğini aktardı. 

 

ABD’de yaşayan Ahıskalı Türklerin Türkiye Devleti’nin ABD’deki en büyük diasporasını oluşturduğunu söyleyen Temirov, Ahıskalı Türklerin Türk vatandaşlığını kazanma süreci ile ilgili listelerin oluşturulması ve diğer çalışmaların devam ettirildiğini bildirdi. 

 

Bakan Çavuşoğlu, yapılan çalışmaları takip ettiğini, geçmişte bu çalışmaları yürüten bazı şahıslar tarafından yapılan birtakım hatalara yeniden düşmeden hareket etmenin önemine vurgu yaparak, ABD'de DATÜB olarak yapılacak çalışmaları destekleyecekleri belirterek, bu faaliyetleri yürütecek olan Temirov’a hayırlı olsun dileklerini bildirdi. 

 

DATÜB Genel Merkezi