DATÜB Heyeti, Ahlat'ta yaşayan Ahıskalı Türklerle bir araya geldi

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar öncülüğünde, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü kutlamaları için Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan DATÜB Heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan savaş bölgelerinden çıkarılarak Ahlat'a getirilen Ahıskalı Türklerle görüştü. 

 

 

Görüşmede, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB'ün, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 1071 Malazgirt Zaferi Kutlamaları dolayısıyla Ahlat'a gelerek çadır kurup Ahıskalı Türkleri temsil etmesi ve DATÜB faaliyetlerini tanıtması ile ilgili katılımcılara bilgi vererek, tören alanında 37 çadırın genellikle Valilikler, Bakanlıklar ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından kurulduğunu, onların içerisinde ise sadece iki sivil toplum örgütünden birinin DATÜB olduğunu, bunun ise DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un başkanlığında DATÜB'ün özverili çalışmaları sonucu elde edildiğini söyledi. 

Uçar, ayrıca Ahlat’ta yapılan kutlama etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı'na Ahlat’taki her aileye geçimlerini sürdürebilmeleri için tarım arazilerinin tahsisi ve yeni konutların yapılması hususunda taleplerini ilettiklerini bildirdi.

 

 

Ahıskalı Türklerle görüşmede, Ahlat'ta yaşayan Ahıskalı Türklerin istihdamının artırılması istikametinde çalışmalar yürütüldüğünü, tarım arazilerinin tahsisi ile ise ilgili gerekli adımların atıldığını vurgulayan Uçar, aradan geçen süre zarfında ailelerin büyümesi sonucunda artık evlerin ailelere dar geldiğinden dolayı muhatap kurumlara bununla ilgili başvuruların yapıldığını ve gerekli çalışmaların yürütüldüğünü katılımcılara iletti.  

 

 

Görüşmeye katılan DATÜB İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, DATÜB İcra Komitesi Başkan Yardımcısı İbrahim Agara, DATÜB Bursa İl Temsilciliği Başkanı Paşa Alihan görüşmede yaptıkları konuşmalarda DATÜB’ün Genel Başkan Ziyatdin Kassanov başkanlığında Türkiye’de yaşayan Ahıskalı Türklerin sorunlarının çözümü konusunda oldukça önemli çalışmalara imza attığını; vatandaşlık, uzun ve kısa dönem ikamet izinlerinin verilmesi gibi konularda başarılı olduğunu vurguladılar.  

 

 

Görüşmede konuşan Ahlat’ta ikamet eden ailelerden Ahıskalı Nermin Temel, Türkiye Devletinin Ahıskalı Türklere vermiş olduğu değerin oldukça önemli olduğunu, bunun neticesinde savaş bölgelerinden çıkarılarak huzurlu bir ortama getirildiklerini, sahip çıkmasından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. 

 

 

Ahıskalı Türklerin genellikle tarımla uğraştığını ve bu gibi işlerde oldukça yetenekli ve verimli olduklarını bildiren Temel, "Biz artık Türkiye devletimize yük olmak istemiyoruz. Dolayısıyla bize tarımla uğraşabileceğimiz tarım arazilerinin verilmesini istiyoruz. Biz kendimiz ekip biçer, ailemizi geçindirir ve devletimize yük olmayız." dedi. 

 

 

Toplantıda konuşanlar, Ahlat'ta yaşayan Ahıskalı Türklerin en önemli sorunu olan tarım arazileri ve konutların yapılması ile ilgili çalışmaların hızlandırılması hususunda gerekli yardımları talep etti.  

 

Görüşmede, toplantı katılımcıları tarafından DATÜB Ahlat İlçe Temsilcisinin değiştirilmesi talep edildi. Katılımcıların destekleri doğrultusunda Hamza Kehvan DATÜB Ahlat İlçe Temsilcisi seçildi.

 

Kendisini DATÜB olarak tebrik eder, milletimize yapacağı çalışmalarda başarılar dileriz.