DATÜB Gürcistan Temsilciliği'nin Gürcistan Adalet Bakanlığı tarafından resmi kaydı yapıldı

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Başkan Yardımcısı ve Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov’un özverili çalışmaları ve verdiği emekler sonucunda yine tarihi bir başarıya imza atılmış oldu. Yıllardır sürdürülen hukuki mücadele sonucunda Ahıskalı Türklerin Gürcistan’daki faaliyetlerinde yeni bir döneme geçildi. DATÜB Gürcistan Temsilciliği’nin Gürcistan Adalet Bakanlığı tarafından resmi şekilde kayıt yapılması ile ilgili açıklama yapan İsmail Ahmedov şunları söyledi:  

“Bugün Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) için oldukça önemli bir gün. Yıllardır çalıştığımız ve verdiğimiz çabalar, özelikle hukuki mücadelemiz sonucunda biz, DATÜB Gürcistan Temsilciliği’nin, Gürcistan Adalet Bakanlığı’nda resmi kaydını yaptırmayı başardık. Bu da o demek oluyor ki DATÜB olarak biz artık Gürcistan’da kanunen resmileştik. Hepimizin gözü aydın olsun. Milletimize hayırlı, uğurlu olsun. Temsilciliğimizin resmi olarak Gürcistan Devleti tarafından (B20050234, 03/07/2020) kaydının yapılması, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği'ni resmi olarak tanıması demektir. Gürcistan Hükümetinin DATÜB’ün tüzüğünü, Yönetimini, Genel Başkanını ve Temsilcilerini vatana dönüş çalışmalarında muhatap alması çok önemlidir. Bundan dolayı Gürcistan Hükümetine ayrıca teşekkür ediyorum. Biz, görünmeyen engelleri aşmayı başardık. Gürcistan Devleti’nin DATÜB’ü resmi olarak tanıması bizim için gerçekten tarihi bir gündür. DATÜB Gürcistan Temsilciliği milletimize hayırlı, uğurlu olsun.”  

DATÜB Gürcistan Temsilciliği’nin Gürcistan Devleti tarafından resmi şekilde tanınması ile ilgili konuşan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, “Vatan mücadelemizin özeği olan Gürcistan’da bu mücadeleyi sürdürmek hiç de öyle kolay iş değil.  DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov’a ise en zor görev düşmüştü. DATÜB Gürcistan Temsilciliğimizin Gürcistan Devleti tarafından resmi şekilde kaydının yapılmasından dolayı İsmail Ahmedov’u ve bütün milletimizi yürekten kutluyorum. Gürcistan’da Dünya Ahıskalı Türkler Birliği, DATÜB Gürcistan Temsilciliği’ni resmileştirmek çok büyük bir başarıdır. Özelikle ‘Dünya Ahıskalı Türkler Birliği’ adı ile DATÜB Gürcistan Temsilciliği’nin kaydını yaptırmak oldukça önemliydi. Çünkü DATÜB olarak nihai hedeflerimiz içerisinde bulunan, milletimizin tarihi vatan Ahıska’ya dönüşü istikametinde yapılacak temaslarda, Gürcistan Devleti Adalet Bakanlığı’nın bizi 'Ahıskalı Türkler’ olarak resmi şekilde tanımasının bundan sonraki süreçte de ikili görüşmelerimize olumlu anlamda etki sağlayacağına inanıyorum. Bundan dolayı Gürcistan yetkililerine, Gürcistan Cumhurbaşkanı’na şahsım ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yapılamayanı biz DATÜB olarak başardık. Hepimizin gözü aydın olsun. Milletimiz için hayırlı, uğurlu olsun” dedi.