Ziyatdin Kassanov, Fergana Olayları'nın 31. yıl dönümü ile ilgili mesaj yayınladı

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, 1989 yılının Mayıs’ında Özbekistan’ın Fergana vilayetine bağlı Kuvasay şehrinde başlayan ve 3-12 Haziran tarihlerinde şiddetin doruk noktasına ulaştığı olayların 31’inci yıl dönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı:

“14 Kasım 1944 tarihinde Ahıska’dan haksız şekilde sürgüne maruz kalan milletimizin sürgün treni onları Orta Asya’nın ıssız yerlerine indirdiğinde babalarımız oraya bir umut olarak bakmış ve tüm olumsuzluklara rağmen yaşama tutunmaya çalışmıştır. Sürgün yerlerinde milli kimliğine, dinine, kültürüne ve örf-adetlerine sıkı sıkıya tutunarak yaşamlarını sürdüren Ahıskalı Türkler büyük sürgünden 45 yıl sonra yeniden aynı kaderi yaşayacak olmalarından habersiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmekteydiler. Fakat milletimizin artık kaderi haline gelen SÜRGÜN peşimizi hiç bırakmadı.

Sovyet komünist rejimi gizli servisi tarafından organize edilen “Fergana Olayları” olarak bilinen kitlesel çatışma ve talan hadiseleri sırasında Ahıska Türkleri acımasızca saldırılara maruz kaldı ve Fergana Vadisi'nden çıkarıldılar. Önce küçük gruplar arasında yaşanan kavgalar, 23 Mayıs 1989'da Kuvasay'da şekil değiştirerek günlerce devam eden büyük bir çatışmaya dönüştü. Kimliği belirsiz şahıslar tarafından Ahıska Türkleri hakkında başlatılan karalama kampanyası, kardeş halkları özellikle de gençleri oldukça etkilemekteydi. Fergana vilâyetinin 15 ilçesine yayılan farklı günlerde 70 bin civarında insanın katıldığı toplu olaylarda yüzlerce Ahıskalının hayatını kaybettiğini diyebiliriz. 1991 yılı itibariyle yaklaşık 90 bin Ahıskalı Türk, Özbekistan’ı terk ederek Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’ya göç etmek zorunda kaldı.

Fergana Olayları sırasında hayatını kaybeden Ahıskalı Türklerin hatıraları ve acıları, aradan 31 yıl geçmesine rağmen hala tazedir. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Yönetim Kurulu olarak Fergana şehitlerini, bu üzücü olayların 31. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyor, şehit yakınlarına ise sabırlar diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Milletimizin başı sağ olsun!”