DATÜB Heyeti, Ankara Üniversitesi Genel Sekreteri ile görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB İcra Komitesi Başkan Yardımcısı İbrahim Agara, Ahıskalı doktorlar Muhammed Mürsel, Ender İsa ve Mevlüt Nebi'den oluşan DATÜB Heyeti, Ankara Üniversitesi Genel Sekreteri Sn. İlhan Hatipoğlu ile Ahıskalı doktorların durumunu görüştü.

Konuşmasına DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov'un selamlarını ileterek başlayan Genel Sekreter Fuat Uçar, DATÜB faaliyetleri ile ilgili bilgi vererek Ahıskalı Türklerin bir asırda üç kez sürgüne maruz kaldıklarını, anavatan Türkiye'den koparılma ile birlikte milletimizin çilelerinin başladığını, dünyanın 9 ülkesinde toplu halde yaşadıklarını bildirdi. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Ahıskalı Türklerin koordinasyonunu kolaylaştırmak adına DATÜB'ün kurulduğunu ve şu anda dünyada yaşayan 650 bin civarında Ahıskalı Türkün sorunları ile ilgilendiklerini aktardı. Birçok alanda devletimizin kurum ve kuruluşları ile ortak çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Uçar, Türkiye'de yaşayan Ahıskalıların uzun yıllardır zorluk çektikleri en büyük sorun olan ikamet izni ve vatandaşlık sorunlarının büyük ölçüde hallolduğunu, şimdi ise Ahıskalı doktorların diplomalarının denklik konusu ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Eylül 2019 yılı içerisinde Ahıskalı doktorlar ile ilgili YÖK'te yapılan görüşmeye vurgu yaptı.

Ardından konuşan DATÜB İcra Komitesi Başkan Yardımcısı, Ahıskalı Doktor İbrahim Agara, "2008'de 130 doktorumuz istisnaî diploma denkliği aldı. Ardından bu durum durduruldu. Türkiye dışında bir Ahıskalının diploma alması çok zor. Bu zorluklarla bu insanlar meslek sahibi oldular. Denklik konusunda Genel Başkanımızın talimatı ile büyük bir kararlılıkla başladığımız bu süreç altı, yedi aydır devam ediyor. Bu hususta desteklerinizi bekliyoruz." dedi.

Ankara Üniversitesi Genel Sekreteri Sn. İlhan Hatipoğlu ise Ahıskalı Türklere yüreklerinin her zaman açık olduğunu, gereken hassasiyetin gösterileceğini bildirdi.

Oldukça samimi geçen görüşme sonrası plaket takdimi yapıldı, birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Sn. İlhan Hatipoğlu'na oldukça yoğun programına rağmen kabullerinden dolayı DATÜB olarak şükranlarımızı sunuyoruz.