Hocalı Katliamı, Azerbaycan'da anıldı

26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleşen Hocalı Katliamı’nın anma programı DATÜB Azerbaycan Temsilciliği’nde yoğun katılımla gerçekleşti.

Program başlamadan önce DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ve konuklar, Hocalı Katliamı Anıtı’nı ziyaret ettiler. DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov anıttaki konuşmasında, Hocalı Katliamı’nın ülke tarihindeki önemini vurguladı ve bu soykırımı dünya duyurmak için elinden gelenin en iyisini yaptığını belirtti.

Anıt ziyaretinden sonra anma programı bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Memmed Şamilov, Hocalı Katliamı’nın tarihteki en üzücü olaylardan biri olduğunu vurgulayarak gelecek nesillerin bunu asla unutmaması gerektiğini söyledi ve Ahıska Türklerinin her zaman Azerbaycan'ın tüm sıkıntılarını paylaştıklarını söyledi. Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybeden vatandaşlar hakkında konuşan Şamilov, Azerbaycan Türkleri ve orada öldürülen Ahıska Türkleri için rahmet diledi. Karabağ Savaşı’na katıldığını belirten Şamilov, milli savaşların önemini sözlerine ekledi.

Konuşmadan sonra bir belgesel gösterildi. Ahıskalı gençlerden Sabina Aslanova ve Kamran Nazimov şiir okudu ve Hacibaba Mustafayev bir sunum yaptı.

Anma programı, DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Yardımcısı İbrahim Mammadov'un gençlere yönelik yaptığı konuşma sonrasında sona erdi.

Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için Kur’an-ı Kerim okutuldu.

Anma programına katılan konuklar, tarihi korumaya yönelik girişimleri için DATÜB Azerbaycan Temsilciliğine teşekkür etti.