DATÜB Türkiye Temsilcileri Buluşması, Bursa'da gerçekleşti

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Türkiye Temsilcileri Buluşması İstişare Toplantısı, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un başkanlığında Bursa’da yapıldı.

İstişare toplantısına DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, İcra Komitesi Başkan Yardımcısı İbrahim Agara, Ahıska Gazetesi ve Türk Birliği Baş Editörü Rövşan Memmedoğlu, DATÜB Türkiye Kadın Kolları Başkanı Selamet Cevdet, DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, Türkiye İl ve İlçe Temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda, 26 Şubat 1992 tarihinde bundan tam 28 yıl önce Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında katledilen ve Türkiye'nin sınır ötesine yaptığı harekatlardaki şehitler için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Açılış konuşmasını yapan DATÜB İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, DATÜB’ün son üç yılda var olan birlik, beraberlik ve dayanışma sayesinde daha da büyüdüğünü, 50 bine yakın Ahıskalının vatandaşlık aldığını, uzun dönem ikamet izninin verilmeye devam ettiğini, doktorların sorunlarının çözüldüğünü diyerek tüm bunların Genel Başkan Ziyatdin Kassanov’un, DATÜB’ün başında dirayetli bir şekilde çalışmasıyla olduğunun altını çizdi. Bundan sonra yapılacak çalışmalar ve etkinliklerle toplum içerisinde birlik beraberliğin kuvvetleneceğine ve büyük başarılar elde edileceğine inandığını vurgulayan Taş, “Çok şükür ki sürgünün 75. yılında Genel Başkanımızın iradesi ile Ahıskalıların tarihine şanlı bir sayfa yazıldı. Bundan daha 3-5 yıl önce Ankara’ya giderek milletimizin sorunlarını görüşmek için genel kurul salonunda bekler, içeriden çıkacak milletvekilline veya Bakana bir dosyayı nasıl veririz, milletimizin sorununu nasıl çözeriz durumundan Külliye’de, Cumhurbaşkanımızın katılımları ile 3 bin 500 kişinin katılımı ile bir tarih yazdık. İnanın bunları görmeyen gözler kör, hissetmeyen yürekler yok olur. Bu gayretlere hiç olmazsa saygı duymak gerekir. Çünkü bunlar şahsi olarak değil, milletimizin adına yapılmaktadır. Bundan sonra çok daha disiplinli çalışmaya devam ederek hem Genel Başkanımızın yükünü hafifletmiş hem de milletimizin geleceği adına yapacağımız çalışmalarda daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Şu anda Türkiye’de 10 temsilciliğimiz vardır. Bu yıl ise bu sayı 15’e çıkacak. Aramıza yeni arkadaşlarımız katılacaktır. Biz bir Ahıska davasının peşindeyiz ve bu dava lidersiz olmaz. İnşallah Genel Başkanımız liderliğinde DATÜB ailesi olarak milletimize çok daha iyi hizmetler yapacağız. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz.” dedi.

Ardından kürsüye çıkan DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, 2019 yılında DATÜB Genel Başkanının aldığı karar ile İcra Komitesinin kurulması ve bu sayede Türkiye içerisindeki temsilciliklerin tamamen aktif hale getirilerek milletimize yerinde hizmet verilmesi çalışmasının yapıldığını söyledi. Bu sayede çok uzun bir yol kat edildiğini ve Türkiye içerisinde 10 temsilcilik ofisinin açılması ile milletimizin yapacağı ve ya o anda çözmeyi başaramadığı noktada onların yanında olduğunu ve destekte bulunduğunu diyen Uçar, tüm bunların hepsinin Genel Başkan Ziyatdin Kassanov’un eseri olduğunu, onun kendi imkanlarını kullanarak milletimize hizmet verdiğini, kimseden bir kuruş bile almadan, eskiden olduğu gibi milletin sırtından geçinen değil, tamamen millete hizmet veren ofisler haline getirildiğini ve bunların oldukça gurur verici olduğunu vurguladı.

Uçar, “2019 yılı DATÜB açısından çok bereketli bir yıl oldu. Temsilciliklerimiz yanı sıra hem Gençlik Kolları hem de Kadın Kollarımız oldukça büyük çalışmalar gerçekleştirdi. Bunların hepsini anlatmak mümkün değil fakat sizlere kısa kısa aktarmaya çalışacağız. Biz çok konuşan değil, milletimiz için hizmet veren bir kurum olduğumuzun göstericisidir. Bazıları gibi konuşan değil, milletimizin yarasına merhem olan bir kurum olarak yaptıklarımızı sizlere kısaca hatırlatmaya çalışacağız.” diye konuştu. Uçar, konuşmasının ardından DATÜB 2019 yılı faaliyetleri ile ilgili sunum yaptı.

İstişare toplantısında katılımcılara hitaben konuşmalarını gerçekleştiren DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, yapılan çalışmaların kolay olmadığını, yapılan en ufak bir çalışmanın altında büyük ve özverili bir emeğin yattığının bilinmesini istediğini aktardı. Kassanov, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz, doğrudan nereden nereye geldik. İster Türkiye’de ister yurtdışında milletimize güçlü bir birliğin oluşturulması zamanı gelmişti. Buradan Vatan Cemiyeti önderleri olan Enver Odabaşı, Yusuf Server ve onların yanında olan bizim büyüklerimize şükranlarımı sunuyorum. Fakat 9 ülkeye parçalanmış milletimiz yaşadıkları yerlerde de dernekler aracılığıyla başka bir parçalanmaya da maalesef maruz kalmıştı. Doğrudur onlar da bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Fakat onların içerisinde çoğu kendi çıkarları için, onlardan paralar toplayarak, milletimizin üzerinden kar elde etmek için çalışıyordu Tüm bunlara açık söyleyeyim gerek yoktu. Bursa’da 20-30 tane derneğe gerek var mıydı? Biz eğer bir olacaksak, tem bir çatı kuruluşumuzun olması lazım. Birlik sözde değil özde olmalıdır. Birlikte hareket edilmelidir. Biz şükürler olsun ki, 9 ülkede kurulan temsilciliklerimiz ile bu birlik ve beraberliği kurduk. Temsilcilerimiz de doğru dürüst insanlardır. Yanlış yapanları da aramızdan temizledik. Bizim akla hayale sığmayan, insanları zorlayacak bir taleplerimiz yok. Biz sadece istiyoruz ki, verilen görevleri doğru yapın ve milletimizin önünde dürüst olun. Sözle değil, hareketlerinizle, kendi imkanlarınızla milletimizin yanında olun. Bizim tek bir prensibimiz var ki, 9 ülkede yaşayan milletimizden DATÜB adına tek bir kuruş bile alınmamıştır. Milletimizin zaten maddi anlamda sıkıntıları olduğunun biliyoruz. Biz onlara sadece destek olmak istiyoruz. Kim ki, milletimize gelen paralardan faydalanıyorsa haram olsun. Biz kurban, hac ve cami yapımı için yardımlar gönderiyoruz fakat o paraların doğru şekilde harcanmadığını gördüğümde çok üzülüyorum. Biz bugüne kadar ücretsiz insanlarımıza hizmet ettik, bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizim nerelerden nerelere geldiğimizi görülürsünüz. Allah'ın izniyle bizim neredeyse kaderimiz değişti. Sadece iki yıl içerisinde 50 bin civarında Ahıskalı Tür vatandaşlığı kazandı. Bunlar kolay işler değil. Gençlerimizi yetiştirmemiz gerek. Temelimizin sağlam olması için onları eğitimli yapmak lazım. Bizim için en önemli hedeflerden bizi eğitimdir. Gençlerimizin yolunu açmak, onların yaşadıkları ülkelerde iş adamı olması, bürokrat olması ve hakkettiği yere gelebilmesi için onları destekleyeceğiz. Her zaman sizlerin arkasındayım."

Daha sonra konuşma yapan DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, DATÜB Gençlik Kolları'nın 2017 yılında DATÜB Yönetim Kurulu kararıyla kurulduğunu ve DATÜB Gençlik Kolları ekibinin oluşturulmasıyla çalışmalarına başladıklarını söyledi. Gençlerin bazı kurumlar tarafından yanlış yönlendirmeleri sonucu muhalif tutum sergilediklerini fakat DATÜB Gençlik Kolları tarafından yürütülen çalışmalar sonucu bu gençlerin sorunlarının araştırılarak onlara destek olduklarını bildirdi. Gençlere yönelik faaliyetlerden biri de spor salonların açılmasıdır diyen Kassanov, en büyük çalışmalarından birinin Öğrenci Dayanışma Günleri olduğunu ve bu organizasyonun 17-18-19 Nisan 2020 tarihlerinde Antalya’da düzenleneceğini vurguladı.

Azerbaycan’da DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilciliği tarafından Uğurlu Peşe Seçimi ile ilgili seminerlerin verildiğini, lise ve üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin doğru şekilde yönlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Daha sonra DATÜB Türkiye Kadın Kolları Başkanı Selamet Cevdet, DATÜB Kadın Kolları Türkiye Temsilciliğinin 2019 yılı faaliyetleri ile ilgili konuştu, özverili çalışmalarından dolayı kadın kolları üyesi kadınlara teşekkür etti.

DATÜB tarafından Kazakistan'da çıkartılan Ahıska Gazetesi ve Türk Birliği Dergisi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu, DATÜB'ün resmi olarak kuruluşunun 10'uncu yılı, Ahıska Gazetesi’nin 20'nci yılı, Türk Birliği Dergisi’nin ise 5'inci yılı dolayısıyla yapılan çalışmaları anlatarak bu kapsamda hazırlanacak kitap çalışması hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmaların ardından DATÜB Türkiye Temsilcileri tarafından yapılan sunumlar ile istişare toplantısı devam etti.

Toplantı sonrası ise birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.