Uğurlu Peşe Seçimi tüm hızıyla devam ediyor

DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ve DATÜB Gençlik Kolları tarafından organize edilen, öğrencilere doğru meslek seçiminin nasıl yapılacağını anlatan “Uğurlu Peşe Seçimi” projesi, dün Sabirabad’ın Ehmedabad ve Saatlı’nın Varhankend köylerinde gerçekleşti.

Yoğun ilgili gören programa etraftaki köylerden gelen öğrencilerle birlikte Sabirabad programına 80 öğrenci, Saatlı programına ise 70 öğrenci katılım sağladı.

Açılış konuşmalarını yapan okul müdürleri Letif Şimşekov ve Aydın Veyselov bu projeyi sosyal medyadan görüp çok beğendiklerini ve bu tip projeleri her zaman desteklediklerini dile getirdiler. DATÜB ve DATÜB Gençlik Kolları’nın son yıllarda eğitime verdiği desteği vurgulayan okul müdürleri projede emeği geçen tüm DATÜB Ailesine teşekkürlerini bildirdiler.

DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov konuşmasında DATÜB’ün faaliyetlerinden bahsedip herkesi birlik ve beraberliğe davet etti.

DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilcisi Kenan İbrahimli konuşmasında DATÜB Gençlik Kolları’nın kuruluşunu ve faaliyetlerini anlatırken “Yıllardır hep sürgün görmüş mazlum halk diye tanındık, bundan sonra eğitim ve başarılarımızla tanınmak için çalışmamız gerekiyor” dedi. DATÜB Gençlik Kolları olarak büyük projelere imza atarken her zaman gençlere destek olduklarını, her nereye giderlerse gitsinler DGK Ailesinin bir üyesi olduklarını unutmamalarını söyledi.

Üniversite başvurularına da değinen temsilcimiz devam eden YTB’nin Türkiye Bursları programı ile ilgili bilgi verdi. Türkiye Bursları ve YÖS için üniversite başvurularında DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilciliği olarak ücretsiz hizmet verileceğini söyledi.

Daha sonra Azerbaycan Eğitim Bakanlığı’nda da çalışan Eğitim Uzmanı Sultane Memmedova sunumunda; bölüm seçilirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı, öğrencilerin hedef ve isteklerini dinledi. İnsan karakterinin meslek seçiminde belirleyici olduğunu ve kendi karakterimize uygun mesleklere yönelmemiz gerektiğini vurguladı. Memmedova öğrencilere karakter testi yaptı ve test sonucuna göre kimin için hangi mesleğin uygun olduğunu söyledi.

Programa Bakü’de okuyan üniversiteli öğrenciler de katılarak üniversite hayatından bahsettiler. Okudukları bölümlerle ilgili bilgilendirme yaptılar.

Program sonunda aktif öğrencilere sertifika verildi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

DATÜB Gençlik Kolları olarak okul müdürlerine, programa katılan tüm öğrencilere teşekkür eder eğitim hayatlarımda başarılar dileriz.