DATÜB Heyeti, Kiev'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2020 tarihinde Türkiye ile Ukrayna arasında Yüksek Düzey Stratejik Konsey 8. Toplantısı nedeniyle başkent Kiev’i ziyaret etti.

Toplantı sonrasında T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Kiev’de gerçekleşen Ukrayna - Türkiye İş Forumuna katıldı.

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kırım Tatarları, Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türkleri Temsilcileri ile görüşmelerde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmeye Ahıska Türkleri adına DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov, DATÜB Kiev Bölge Temsilcisi İsmail Kerimov ve Ahıskalı iş insanı Yusuf Kurbanov katıldı.

Rasulov, ilk olarak DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un selamını ileterek Ukrayna’dan Erzincan’a iskânlı göç ile giden Ahıskalılar adına teşekkürlerini bildirdi. Toplantı sırasında Rasulov, Ukrayna’da yaşayan Ahıska Türkleri’nin son durumu ve nüfus sayısı ile ilgili bilgiler verdi.

DATÜB heyeti ayrıca Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile görüştü. Sybiha, Ukrayna sürücü belgelerinin tanınması ve değişim için onaylandığı müjdesini verdi ve Ramazan ayında Erzincan’a göç eden Ahıskalılar için iftar yemeği programı planlandığını söyledi.