Şabran'da ''Uğurlu Peşe Seçimi'' projesi gerçekleştirildi

DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ve DATÜB Gençlik Kolları tarafından organize edilen, öğrencilere doğru meslek seçiminin nasıl yapılacağını anlatan “Uğurlu Peşe Seçimi” projesi, 19 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşti. Azerbaycan Şabran bölgesindeki Şahnezerli Köy Okulu’nda gerçekleşen programa Guba ve Haçmaz’daki köy okulları da katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Şahnezerli Köy Okulu Müdür Yardımcısı Tofiq Muxtarov, “Öncelikle programın gerçekleşmesinde emeği olan DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ve DATÜB Gençlik Kolları’na teşekkür ederim. Bu programın, öğrencilerimizin gelecekte yöneleceği meslekler için doğru bir program olacağına yürekten inanıyorum. Ben hem öğrenciler hem de veliler adına proje ekibine teşekkür ediyorum. Bu programa hem Şahnezerli Köy Okulu’nun hem de diğer okulların öğrencileri katılım göstermektedir. Mezunlarımız hem Türkiye hem de Azerbaycan’daki üniversitelere başvuru yapacaklar. Okulumuzda yüksek puan alarak başarılı olacak öğrencilerimiz bulunmaktadır. Ben inanıyorum ki bu program sonucu öğrencilerimiz doğru meslek seçimi yapacak, gelecekte bizleri ve ailelerini sevindirecekler. Devletimiz gençlerimizin daha iyi bir eğitim alabilmesi için her türlü imkânı sağlamaktadır” dedi.

Muxtarov’un ardından DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov, program katılımcılarını DATÜB’ün faaliyetleri ile ilgili bilgilendirerek birlik ve beraberliğe davet etti.

DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilcisi Kenan İbrahimli, konuşmasında Uğurlu Peşe Seçimi projesiyle ilgili bilgi vererek bu gibi projelerin gelecekte de devam edeceğini belirtti. DATÜB Gençlik Kolları’nın amacının “Gelecek için güçlü gençlik” yetiştirmek olduğunu vurguladı. Doğru meslek seçiminin öneminden bahseden İbrahimli; kişinin mecbur olduğu işte değil, sevdiği bir işte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

DATÜB Gençlik Kolları Eğitim Komisyonu Üyesi Orhan Faik ise “Son yıllarda Türkiye’ye yüzlerce Ahıskalı üniversite öğrencisi kabul edildi. Bu öğrencilerin başarılı olmasında DATÜB Gençlik Kolları’nın büyük emeği olmuştur. Bundan sonra da her zaman öğrencilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Bizim isteğimiz aynı şekilde hem Azerbaycan’daki öğrenci sayısını hem de eğitimli gençlerimizin sayısını arttırmaktır” ifadelerini kullandı.

Kenan İbrahimli ve proje koordinatörleri, programa katılan öğrencilere Uğurlu Peşe Seçimi’yle ilgili detaylı bilgi verdi. Katılımcılar sınavlara hazırlanma süreci, zaman yönetimi, doğru meslek seçimi ve bazı mesleklerle ilgili bilgilendirildi.

Programda Türkiye Bursları ile ilgili de bilgilendirme yapıldı. Başvuru yapmak isteyen öğrencilere, DATÜB Gençlik Kolları Azerbaycan Temsilciliği tarafından ücretsiz destek verileceği belirtildi.

Programa katılan aktif öğrencilere sertifika verildi.

DATÜB Gençlik Kolları olarak Şahnezerli Köy Okulu’na ve katılımcılara teşekkür ederiz.