DATÜB Heyeti, YÖK'te Ahıska Türkü doktorların durumunu görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Agara ve Ahıskalı doktorları temsilen Ankara’dan Dr. Maksut Musa, Bursa’dan ise Tamim Alihanoğlu'dan oluşan DATÜB Heyeti, bugün (17 Ocak 2020) Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Denklik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necip Camuşcu ile görüştü.

Türkiye'de ikamet eden doktorların denklik sorunlarının çözümü ile ilgili yapılan görüşmede Fuat Uçar, DATÜB'ün yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri ile ilgili bilgi vererek DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov'un selamlarını iletti.

İbrahim Agara, 200’den fazla Ahıskalı doktorun sıkıntılarını dile getirerek diploma denklikleri yapılmadığı için doktorların mağdur olduklarını belirtti ve bu durumun bir an önce çözülmesi talebinde bulundu.

DATÜB Heyeti’nin YÖK'te gerçekleştirdiği görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Fuat Uçar, şunları ifade etti: "YÖK Başkanvekili Sayın Rahmi Er ile Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov başkanlığındaki heyetimiz arasında yapılan son görüşmemizde Türkiye’de ikamet eden Ahıskalı doktorların diplomalarının denkliği için yapılması gerekenler istişare edilmiş, diplomalarının denkliğinin verilmesi için kolaylık sağlanacağı belirtilerek 30 kişilik ilk liste tarafımızdan YÖK’e gönderilmişti.

Bugünkü görüşmemizde bu çalışmanın gecikmesinin nedenini gündeme getirdik. Samimi bir şekilde sorunları dinleyen Necip Camuşcu, konuyla ilgili Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile anlaşma yaptıklarını, en kısa zamanda ilk Ahıskalı doktor grubunu davet ederek Yapılandırılmış Klinik Sınavı’na (Genel Pratik Bilgisine Dayanan Sınav) tabi tutup 6 ay kurs gördükten sonra kendilerine denklik verileceğini ifade etti.

1997 yılı öncesi mezun olan Ahıskalı doktorların ise yine ‘Yapılandırılmış Klinik Sınavı’na tabi tutulduktan sonra staj görmeden denklik alacakları bildirildi.

YÖK, diş hekimleri ile ilgili listeyi de hazırlayarak göndermemizi istedi. Onların da aynı statüye tabi tutularak denkliklerinin verileceği bildirildi.

YÖK’teki bu görüşmeye istinaden ümit ediyoruz ki bu görüşme olumlu sonuç verecek, doktorlarımızın ve ailelerinin yüzü en kısa zamanda gülecektir.

Bu sorunun çözümü, uzun zamandır girişimlerde bulunan DATÜB olarak bizi de ziyadesiyle mutlu edecektir."

Bizleri oldukça yoğun programına rağmen kabul eden ve sorunların çözümü noktasında desteğini esirgemeyen YÖK Başkanlığına şükranlarımızı sunarız.