DATÜB Erzincan Temsilciliği, Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliğine katıldı

DATÜB Erzincan Temsilciliği, Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle Erzincan İl Müftülüğü’nde düzenlenen Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliğine katıldı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) tarafından Türkiye’nin 81 ilinde 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle düzenlenen Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye etkinliği Erzincan’da gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Göç İdaresi Müdürü Kasım Kağan Özlok, "Göçmenlere haklarının tanınması göçmenlerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla Birleşmiş Milletler genel Kurulu 2001 yılında almış olduğu kararla 18 Aralık günün Uluslararası Göçmenler günü olarak ilan etmiştir. 2001 yılından sonrada ülkemizde ve dünyada da Uluslararası Göçmenler günü kutlanmaktadır. İlimizde yaşayan İran, Ahıska, Kazakistan ve Afganistan halkının yemeklerini tanıyacağız. Hepsi bizim için farklı tatta yemekler olarak gelse de yıllar önce biz bu yemekleri aynı çatı altında aynı sofrada yiyorduk” dedi.

Erzincan İl Müftülüğü’nde gerçekleşen etkinlikte, DATÜB Erzincan Temsilciliği stant açarak yöresel Ahıska yemeklerini, geleneksel Ahıska kıyafetlerini ve Ahıska Sürgününü anlatan resimleri sergiledi. Öğrenciler ve ev hanımları tarafından hazırlanan yöresel yemekler programa gelen misafirlere ikram edildi. Farklı ülkelerden farklı lezzetlerin tadına bakan misafirler yemekler hakkında bilgi aldı.

Yoğun ilgi gösterilen programa Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan, Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu, Erzincan İl Göç İdaresi Müdürü Kasım Kağan Özlok, MHP Erzincan İl Başkanı Salih Aksu, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, DATÜB Erzincan Temsilcisi Vahit Mirza, DATÜB Kadın Kolları Erzincan Temsilcisi ve Üzümlü Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Elmira Elisegil, DATÜB Erzincan Temsilcisi Yardımcısı Gülmira Elisegil, Erzincan’da yaşayan Ahıskalılar ve farklı kültürlerden birçok kişi katıldı.