DATÜB Gençlik Kolları, Ahıska Sürgünü'nün 75'inci yılını Kayseri'de andı

DATÜB Gençlik Kolları, 14 Kasım 1944 tarihinde gerçekleşen Ahıska Türklerinin Sürgünü’nün 75'inci yıl dönümünü, Kayseri’de düzenlediği programla andı.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde 16 Kasım tarihinde gerçekleşen anma programında, Dünden Bugüne Ahıska Türkleri resim sergisi sergilendi. Ahıska Sürgünü’nde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Sıfırlanan Hayatlar: Ahıska Türklerinin Gerçek Hikayesi belgeselinin gösterimiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını Erciyes Üniversitesi Tarih Öğrencisi Haydar Habibov yaptı. Habibov’un ardından DATÜB Gençlik Kolları Genel Koordinatörü Vehbi Berk Ülker, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov’un selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Ülker, “Her sene DATÜB olarak bu anmaları gerçekleştiriyoruz, her şehirde, her ülkede, üniversitelerde. Ama 75’inci yıl özelinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanının teşrifleriyle bir anma programı gerçekleşecek. Bu biz Ahıska Türklerine devlet erkanının ne kadar hassas davrandığının göstergesidir” dedi.

İYİ Parti Kayseri İl Teşkilat Başkanı Sebati Ataman ise “Ahıskalı Türklerin katlinin bu acı yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Türk olmak çok zor. Binlerce yıldır bunu yaşadık. Ahıskalı Türkler de Türk olmanın kaderinin sonucunu sürgünle, tecritle yaşadı” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından şiir dinletisi gerçekleşti.

Emekli Kayseri İl Kültür Müdürü İsmet Taymuş moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ise Prof. Dr. Gaffar Mehdiyev Çakmaklı, Ahıska Türklerinin tarihini anlattı. Ardından Haydar Habibov, Vatana Geri Dönüş Mücadelesi ve Ahıska Türkleri konulu sunumunu yaptı. DATÜB Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi İskender Ziyaoğlu ise DGK’nın faaliyetleri ve güncel konularla ilgili bir konuşma yaptı.

Programa İYİ Parti Yönetim Kurulu Üyesi Metin Kılıçarslan, Dergi Anadolu İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Jale Ahıskalı, Kayseri Akmezar Köyü 93 Muhacirleri Dernek Başkanı Nuri Şahin, Tuana Restoran Sahibi Mehmet Özmen, Kayseri'deki Ahıskalı öğrenciler, Konya’dan Ahıskalı öğrenciler ve Kayseri yerel basın mensupları ve gazeteciler katıldı.