Ahıska gazetesi ve Türk Birliği dergisi ofisi ziyaret edildi

DATÜB Gençlik Kolları, Kazakistan'ın Almatı şehrinde bulunan Ahıska gazetesi ve Türk Birliği dergisinin ofisini ziyaret ederek baş editör Rövşan Mehmetoğlu ile görüştü.

DATÜB Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi İskender Ziyaoğlu’nun gerçekleştirdiği görüşmede Rövşan Mehmetoğlu, Ahıska gazetesi ve Türk Birliği dergisinin tarihi ve amaçları hakkında bilgi aktardı.

Mehmetoğlu, “Ahıska gazetesi, 2000 yılından beri haftalık olarak yayınlanmaktadır. 2007 yılından bu yana Kazakistan'da yayımlanan 33 milli gazete arasında resmi olarak birinci sıradadır ve Kazakistan Halklar Asamblesi’nin amblemini taşımaktadır. 2016 yılında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı(TÜRKSOY)'un en iyi gazete ödülünü almıştır. Gazete; Kazakça, Rusça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde yayımlanmaktadır. Amacımız; halkımızın kültürünü, tarihini ve geleneklerini tanıtmak, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği’nin (DATÜB) faaliyetlerini yayınlamak ve dünyanın 9 ülkesinde yaşayan halkımızı güncel konularda bilgilendirmektir” dedi.

Türk Birliği dergisinin ise 2015 yılında kurulduğunu söyleyen Mehmetoğlu, “Dergi, Türk dünyasında gerçekleşen gelişmeler doğrultusunda yılda 4 defa çıkarılmaktadır. Amacımız; Türkiye, Kazakistan ve Türk dünyası arasındaki ilişkilere katkıda bulunmak ve bu ilişkiler arasında köprü rolünü oynamaktırifadelerini kullandı.

Görüşmeye Ahıska gazetesi ve Türk Birliği dergisinin çalışanları da katıldı.

DATÜB Gençlik Kolları olarak Rövşan Mehmetoğlu’na görüşme ve aktardığı bilgiler için teşekkür ederiz.