Ahıskalı Türkler, 75 yıl aradan sonra vatanlarında

Özbekistan'da yaşayan Ahıskalı Türkler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle vatanları Ahıska'yı 75 yıl aradan sonra ziyaret etti.

DATÜB Gürcistan Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, TİKA ve DATÜB iş birliğinde Özbekistan’da yaşayan ve vatan Ahıska'dan çocuk yaşta sürgün edilen 25 Ahıskalı Türk, Ahıska bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ahıskalı Türkler, ziyaret çerçevesinde terk edilmiş evlerini ve atalarının mezarlarını, Ahıskalı Tüklerinin sembolü haline gelen Ahıska (Rabati) Kalesini ve Ahıska Müzesi'nin yanı sıra Ahmediye Camisi'ni ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim okudu.

Heyet, 75 yıl önce ata topraklarından zor koşullarda sürgün sırasında hayatını kaybeden Ahıskalılar için dua etti.

DATÜB Gençlik Kolları Özbekistan Temsilcisi Rüstem Salman'ın rehberlik ettiği heyete DATÜB Gürcistan Temsilcisi ve DATÜB Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov eşlik etti.

DATÜB Gürcistan Temsilciliği ev sahipliğinde düzenlenen gezi programı kapsamında Gürcistan'a gelen heyeti havalimanında, İsmail Ahmedov bizzat karşıladı, vatan Ahıska ziyareti ile ilgili tüm organizasyonu yaptı ve ziyaret süresince Ahıskalı dedelerle yakından ilgilendi.

Ahıskalı Türkler, Sovyetler Birliği Lideri Josef Stalin'in emriyle 14 Kasım 1944 tarihinde Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Orta Asya’ya sürgün edildi.

DATÜB, TİKA iş birliği ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerde toplum halde yaşayan Ahıskalı Türklerin eğitim, sağlık, barınma ve ekonomik sorunlarının çözülmesine yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği ayrıca, Ahıskalı Türklerin tekrar vatan Ahıska'ya yerleşmesi amacıyla, farklı ülkelerde yaşayan Ahıskalılar için Ahıska bölgesine ziyaretler düzenliyor.