Ahıska sürgününün 74. yılı Çanakkale'de anıldı

Çanakkale Ahıskalı Öğrenciler Topluluğu ve DATÜB Gençlik Kolları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Ahıska Türklerinin sürgününün 74. yılı münasebetiyle anma programı düzenledi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından başlayan program protokol konuşmaları, belgesel gösterimi, konferans, şiir dinletisi ve resim sergisi ile devam etti.Program sırasında konuşma yapan DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, dedelerinin yaşadıkları bu sürgünü asla unutmayacaklarını, sürgünün Ahıska Türklerine yaşattığı acıları ve haksızlıkları tüm dünyaya duyurmak ve bu haksızlıkları ortadan kaldırmak için durmadan çalıştıklarını söyledi.

"Sıfırlanan Hayatlar: Ahıska Türklerinin Gerçek Hikayesi" adlı belgesel gösteriminin ardından kürsüye çıkan Dr. Azad Dedeoğlu, Ahıska Türklerinin tarihlerine ışık tutan konferans verdi. İlk dönemlerden günümüze Ahıska Türklerinin tarihiyle ilgili kırılma noktalarını, bilinmeyen ve karanlıkta kalan bir çok konuyu izleyicilere aktaran Dr. Dedeoğlu, konuşmasını "14 Kasım 1944 Her Şeyden Önce Türk Olmaktır" şiiri ile sonlandırdı.

Program ÇOMÜ Ahıskalı öğrencilerinden Asiye Ezeli'nin şiir dinletisi ile sona erdi. Program sonrasında yapılan resim sergisine üniversite öğrencilerinin ilgisi büyüktü.

Programın yapılmasında emeği geçen başta Züleyha Kemaloğlu olmak üzere Çanakkale'deki tüm öğrencilerimize, programın yapılmasına destek veren ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal ve ÇOMÜ Burs ve Barınma Koordinatörü Ömer Uysal'a teşekkür ederiz.