Erzincan'da sürgünün 73. yılı anma programı

DATÜB Gençlik Kolları, 19 Kasım'da Erzincan’da “Sürgünün 73. Yılı Anma Programı” düzenledi. Programa, Üzümlü Kaymakamı Sayın Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Sayın Ahmet Sazlı, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün, Üzümlü İlçe Müftüsü Sayın Adem Karadeniz, Üzümlü’de yaşayan Ahıskalı Türkler ve Erzincan halkı katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, ebediyete göçmüş tüm ecdadımız için Üzümlü İlçe Müftüsü Adem Karadeniz tarafından okunan dualar ile devam etti. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından, DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelerek 73 yıl önce yaşanan günleri unutturmamak adına ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Kassanov, "73 yıl önce dünyanın dört bir yanına sürülen Ahıskalılar yıllarca vatan hasreti ile yaşadılar. Yıllar sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Başbakanlık koordinasyonu ve DATÜB'ün çalışmaları ile gurbetteki Ahıskalılar Erzincan'ın Üzümlü ve Bitlis'in Ahlat ilçelerine yerleştirildiler. Bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov'un ardından kürsüye gelen Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar yapmış olduğu konuşmasında, Ukrayna'dan iskanlı göç ile gelen son kafilenin geçtiğimiz günlerde Üzümlüye yerleştirildiğini, bu kafile ile birlikte Erzincan'da 2600 Ahıskalı'nın iskan edildiğini belirtti. Acar ayrıca, Erzincan’a gelen Ahıskalı Türklerin çalışma ve barınma ihtiyaçları için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, “Bugün burada bu anlamlı günde sizlerle olmaktan dolayı onur duyuyorum. Ahıskalı Türk kardeşlerim ile beraber güzel beldemiz Üzümlü’de mutlu ve mesut şekilde yaşamımızı sürdürüyor, beldemizi kalkındırmak adına tüm gayreti sarf ediyoruz. Bu anlamlı günü düzenleyen DATÜB Gençlik Kollarına ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu. Sazlı, konuşmasının ardından katılımcılar arasında bulunan ve Türk Milli takım mayosuyla ilk kez çıktığı Balkan Güreş Şampiyonası’nda altın madalya alarak göğsümüzü kabartan Ahıskalı Türk sporcu Elvira Kamaloğlu’na hediyesini takdim etti. Kamaloğlu yapmış olduğu konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve tüm devlet erkanına desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından Türkiye’nin değerli eğitimcilerinden olan ve sürgünü anma programına konuşmacı olarak katılan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doc. Dr. Ayna Askeroğlu, ODTÜ Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Serhat Keskin ve Erzincan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Murat Arpacı tarafından Ahıska Türklerinin göçü ve entegrasyon süreci ile ilgili katılımcılara bilgiler verildi.

Programın son bölümünde “Ahıska Gençlik” sayfası yöneticisi Ramil Guseynov ve DATÜB Gençlik Kolları Eğitim Komisyonu Üyesi Orhan Faik konuklara hitaben konuşmalarını gerçekleştirmelerinin ardından program sona erdi.

DATÜB Gençlik Kolları olarak, programımıza katılan herkese çok teşekkür ediyoruz. Engin bilgi ve tecrübelerini bizlere aktaran, keyifli sohbetleri ve ufuk açıcı görüşleri ile bizlere renk katan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doc. Dr. Sayın Ayna Askeroğlu’na, ODTÜ Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sayın Serhat Keskin’e ve Erzincan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Sayın Murat Arpacı’ya şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.