Üniversite adaylarıyla ilk toplantı yapıldı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Gençlik Kolları olarak tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da çalışmalarımıza durmadan devam etmekteyiz.

Bilindiği üzere 2017-2018 eğitim öğretim yılında, üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimize üniversiteye başvuru, kayıt ve kabul süreçlerinde DATÜB Gençlik Kolları olarak gerek üniversitelerle görüşmeler yaparak gerekse de bilgi ve birimimizi gençlerimize aktarmak için çeşitli toplantılar yaparak destek olduk. Tüm bu süreçler DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, Yönetim Kurulu ve Eğitim Komisyonu'nun azami titizliğiyle takip edilmiştir.

2018-2019 eğitim öğretim yılında ise DATÜB Gençlik Kolları olarak DATÜB Bursa İl Temsilciliği merkezli çalışma yaparak, Uludağ Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi'yle görüşmeler yapılıp üniversitelerin başvuru, kayıt ve eğitim süreçleriyle ilgili bilgiler alınarak aday öğrencilerimiz bu bilgiler ışığında yönlendirilmiştir. Bu faaliyetler sonucu 240’ın üzerinde öğrencimiz Türkiye’nin çeşitli üniversitelerini kazanmıştır. Bu süreçte gerek Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) gerekse de Türkçe Yeterlilik (TÖMER) için bilgiler verilmiş ve özellikle Türkçe sınavına hazırlık için DATÜB Bursa İl Temsilciliği'nde ücretsiz eğitim verilmiştir.

Daha önceki çalışmalarımızın da tecrübesiyle 2019-2020 eğitim öğretim yılının aday öğrencileriyle ilk toplantısını 20 Ocak 2019’da DATÜB Bursa İl Temsilciliği’nde gerçekleştirdik. Toplantıda Türkiye Bursları ve YÖS çerçevesinde üniversite eğitiminin şartları ve eğitim süreçleri konusunda aday öğrenciler bilgilendirilirken kayıt, kabul ve sınav süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar, fırsata çevirebilecekleri imkânlar, şehir, üniversite ve bölüm tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgiler verildi. Bunun yanı sıra aday öğrencilerimize DATÜB Gençlik Kolları'nın eğitimden kültüre, spordan sanata çeşitli alanlardaki faaliyetleri konusunda da bilgi verilmiş ve katılımcılarımızın soruları yanıtlanmıştır.

DATÜB Gençlik Kolları olarak üniversite adayı tüm gençlerimize bu süreçte destek olacağımızı bir kez daha bildiriyor ve başarılar diliyoruz. Eğitim her bireyin temel hakkıdır inancıyla önceden olduğu gibi ileride de tüm gençlerimize desteğimiz sürecektir.