Genel Başkan Kassanov, DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ofisini ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) kapsamında Bakü'de bulunan Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, DATÜB Azerbaycan Temsilciliği'ni ziyaret etti.

Açılış konuşması yapan DATÜB Azerbaycan Temsilcisi Memmed Şamilov, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'u ve katılımcıları selamlayarak, Bakü'de gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerle ilgili bilgi verdi.

Ziyaret kapsamında Bakü'de yaşayan Ahıskalı Türklerle bir araya gelen Kassanov, "DATÜB Azerbaycan Temsilciliği ofisi Azerbaycan'da yaşayan bütün Ahıskalı Türklerin ofisidir. DATÜB ismi dünyada yaşayan bütün Ahıskalıları birleştirmektedir. Biz temiz ve iyi niyetlerimiz ile bu yola çıktık. Zamanımızı, malımızı, mülkümüzü, her şeyimizi ortaya koyduk. DATÜB Azerbaycan'da yaşayan Ahıskalılara her zaman faydalı olmuştur. Hacı adaylarının haca gönderilmesi, gençlerin eğitim alması için yapılan çalışmalar, camilerin tadilatı, sporcularımıza, hastalara destek, kültürden diğer sosyal aktivitelerin desteklenmesi gibi hususlarda DATÜB her zaman maddi manevi yardımını eksik etmemiştir.

Tüm bu çalışmalarda da hiç kimseden herhangi bir ücret talep edilmemiştir. Bizim tek talebimiz milletimizin bu sunulan imkanları sonuna dek kullanmasıdır. Buradan soruyorum, DATÜB kime ne kötülük yaptı ki, muhalif oldunuz? Bir buçuk yıl önce, bizim ata babalarımızın Rusya merkezli kurdukları Uluslararası Vatan Cemiyeti'ni şimdilerde bize muhaliflik yapanlar, çok konuşanlar, hiçbir faaliyeti olmayanlar kapattırdı. Biz, DATÜB olarak çok şükür her geçen yıl daha da güçleniyoruz. Anlayan, milletin geleceğini düşünen herkes bizim yanımızdadır. Aramıza milletimiz için çalışacağız deyipte katılan ama çalışmak yerine fitne yaymaya çalışarak hainlik yapanlar bugün DATÜB'den kovulanlardır.

Bugün Türkiye'de Ahıskalı Türklerin hiçbir sorunları kalmamıştır. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ile de görüştüm. Milletimizin sorunlarının çözümü yönündeki desteğinden dolayı kendisine bir kez daha teşekkür ettik. Çünkü onun sayesinde 30 yıldan beri süregelen sorunlar çözüldü. Türkiye'de yaşayanlara ilave olarak dünya genelinde yaşayan tüm Ahıskalılara Türk vatandaşlığı alma hakkı tanındı. Eskiden ise bugün bize muhaliflik yapanlar vatandaşlık ve ikamet izinleri için milletimizden para topluyorlardı. Bizim ofislerimiz açıldı ve onların akan musluğu kapandı. Onun için bizi sevmiyorlar.  Bizim niyetimiz, işimiz milletimiz içindir. Hak ve doğruluk birdir. Kim ki, milletimize hizmet yolunda bize engel oluyor ve aramızı bozuyorsa onları da Allah'a havale ediyorum. Biz çalışmalarımıza her zaman devam edeceğiz" dedi.

"Azerbaycan bizim öz devletimizdir. Bizim burada hiçbir sorunumuz yok" diyen Kassanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in "Bir milletin, iki diasporası olmaz" sözünü hatırlatarak dünyada yaşayan Ahıskalı Türklerin de büyük Türk diasporasının her geçen gün büyüyen ve güçlenen bir parçası olduklarını vurguladı.

Son olarak Kassanov, "Allah Azerbaycan'ımızı, Türkiye'mizi, Kazakistan'ımızı,Türk dünyasını, liderlerimizi ve bu büyük ailenin bir parçası olan Ahıskalı Türkleri korusun" dedi.