Ziyatdin Kassanov, Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile makamında görüştü. Ziyarette Ahıska Türklerinin Barış Pınarı Harekatı’na olan desteği Çavuşoğlu’na iletildi.

Görüşmede Barış Pınarı Harekatı'na desteğini yineleyen Kassanov, 75 yıldır sürgünde yaşayan Ahıskalı Türklerin vatan ve bayrak özleminin ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi.

Suriye’nin doğusuna gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanında olduklarını ifade eden Kassanov, "Bizler her zaman Türkiye’nin yanında olduk. Bunun içindir ki dünyanın neresinde olursak olalım; milli ruh, milli birlik ve kardeşlik adına ana vatanımız, sevdamız Türkiye Cumhuriyeti ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Silahlı Kuvvetlerimizin sonuna kadar yanındayız. Bugün binlerce Ahıska Türkü gencimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almaktadırlar. Herkes şunu bilmelidir ki bu cennet vatan uğruna şehit olmak, bayrağımız için mücadele etmek biz Ahıskalı Türklerin vazifesi ve çok büyük onurdur. Bu sebeple insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine açık tehdit oluşturan terör grupları nerede olursa olsun kahraman Mehmetçiğimizin pençesinden kurtulamayacaktır.

Bizler, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Ahıskalılar olarak Suriye'nin değişik bölgelerinde ülkemizin huzur ve güvenliğine kasteden terör örgütlerinin yuvalarını başlarına yıkmadaki kararlığından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ordumuza minnet borçluyuz. Ziyaretimizin tek sebebi Silahlı Kuvvetlerimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu ve bu harekatı desteklediğimizi ifade etmek içindir. Dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin, ordumuzun yanındayız. Allah, Mehmetçiğimizi korusun, ordumuzu muzaffer kılsın." dedi.

Türk dünyasının tek yürek olduğunu belirterek "Kazak, Kırgız, Özbek dostlarımız da bana Türk devletinin yanında olduklarını söylediler, gerekirse Türkiye’ye gelerek askerlerimize yardım etmeye hazırlar." ifadelerini kullanan Kassanov, ardından DATÜB’ün çalışmaları hakkında Çavuşoğlu’nu bilgilendirdi.