DATÜB Genel Başkanı, T.C. Almatı Başkonsolosu için davet düzenledi

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, T.C. Almatı Başkonsolosu olarak yeni atanan Ali Rıza Akıncı için davet düzenledi.

Davete, Başkonsolos Ali Rıza Akıncı, Almatı Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mahmut Ağırman, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, DATÜB Genel Başkan yardımcısı Sadyr Eibov, Başkonsolosluk Heyeti, Kazakistan’da yaşayan Ahıskalılardan, Ağali Heyroyev, Hasanpaşa Ağadadiyev, Hayrettin Tutadze gibi Sovyet döneminde de yüksek görevlerde bulunmuş değerli aksakallar, Kazakistan’ın gururu, 90’lı yıllarda Ali Mahkemenin 9 üyesinden biri olan Bayramali Ağabeyoğlu, “Türk Birliği” dergisi ve “Ahıska” gazetesi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu, DATÜB Kadın Kolları Temsilcileri, gençler ve diğer misafirler katıldı.

Almatı Başkonsolosu olarak atanan Sayın Ali Rıza Akıncı’ya hayırlı olsun dileklerini ileten Ahıskalılardan “14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü”nün canlı şahitleri olan Ağali Heyroyev, Hasanpaşa Ağadadiyev, Hayrettin Tutadze sürgün anılarını, Türkiye ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Elbası Nursultan Nazarbayev’e olan sevgilerini anlattı, kalplerinin her zaman bu iki devlet için çarptığını söylediler. Kendilerinin her zaman Türkiye ve Kazakistan arasında köprü rolünü oynadıklarını söyleyen sürgünün canlı tanıkları bu yaşlarına rağmen boş durmadıklarını, insanlara, kamoyuna faydalı ve her zaman milletimizin yanında olduklarını, bu çalışmalarda ise milletimizi daha yükseklere götüren lider Ziyatdin Kassanov’un yanında olduklarını vurguladılar.

Davette konuşan Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, DATÜB faaliyetleri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yaşayan Ahıskalıların vatandaşlık, uzun dönem ikamet izni ve diğer tüm sorunlarını çözmüştür.” diyen Kassanov, konuşmasına, Ukrayna’daki savaş bölgelerinden çıkarılarak Türkiye’ye getirilen Ahıskalılar, DATÜB Gürcistan faaliyetleri ve dünyanın 9 ülkesinde bulunan temsilcilikler aracılığıyla bulundukları ülkelerdeki Ahıskalılara yönelik yapılan hizmetler ile devam etti.

Bugün Kazakistan’da, Ahıskalılar adına iki kardeş devletin ikili ilişkilerinin geliştirilmesi adına elinden gelen bütün desteği verdiğini belirten Kassanov, burada yaşayan Ahıskalıların, Kazakistan’ın ekonomisine her zaman katkı sağladıklarının altını çizdi.

Konuşmasında, FETÖ terör örgütü tarafından yapılan 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi'ne de değinen Genel Başkan Kassanov, 21 günlük demokrasi nöbetinde Türk milletinin yanında olduklarını, bu hain olay gecesi Kasakistan başta olmakla Ahıskalıların yaşadıkları diğer ülkelerden ona ulaşmak için binlerce telefon edildiğini, arayanların ise, “Bizler Türk askeriyiz. Her zaman devletimizin yanındayız, gerekirse canımızı bile vermeye hazırız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız.” dediklerini aktardı.

T.C. Almatı Başkonsolosluğu ile, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her zaman irtibat halinde, birlikte çalışacaklarını bildiren DATÜB Genel Başkanı Kassanov, birlikte yapılabilecek kültür ve eğitim çalışmalarına da değindi.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un yaptığı konuşmanın ardından oldukça duygulanan Almatı Başkonsolosu Alı Rıza Akıncı, Türkiye Devletinin temsilcisi olarak her zaman Ahıskalıların yanında olacağını, elinden gelen yardımları esirgemeyeceğini söyledi.

“Türk Birliği” dergisi ve “Ahıska” gazetesi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu ise DATÜB tarafından Kazakistan’da Türkçe, Kazakça ve Rusça olmak üzere üç dilde çıkartılan “Türk Birliği” dergisi ve “Ahıska” gazetesi aracılığıyla Türkiye ve Kazakistan arasında bir köprü rolünü oynadıklarını vurguladı. Türk Birliği dergisinin adından da belli olduğu gibi tüm Türk dünyasını kapsadığını söyleyen Memmedoğlu, “Türk dünyası ile ilgili makaleler, haberler ve Türk dünyasına gönül vermiş değerli bilginler ile görüşerek gerçekleştirdiğimiz söyleşiler dergimiz aracılığıyla oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmaktadır. Her hafta çıkartılan Ahıska gazetemizde öncelikle Kazakistan’da ve Ahıskalı Türklerin toplum halde yaşadıkları diğer ülkelerdeki diasporamızın faaliyetleri yer almaktadır.” dedi.

Oldukça samimi bir ortamda geçen ziyafet sonrası, birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.