Bozüyük'te Birlik ve Dayanışma Şöleni gerçekleştirildi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile DATÜB Türkiye Bozüyük İlçe Temsilciliği, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde "Birlik ve Dayanışma Şöleni" düzenledi. 

Bozüyük'te yaşayan Ahıska Türklerinin katılımı ile gerçekleştirilen geceye Bilecik İl Göç Idaresi Müdürü Hüseyin San ve İlçe Parti Temsilcileri, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Hatipoğlu, DATÜB Türkiye Bursa İl Temsilcisi Paşa Alihan ve Başkan Yardımcısı Orhan Faik, DATÜB Kadın Kolları Bursa İl Temsilcisi Gülçeren Terzioğlu ve DATÜB Türkiye Bozüyük İlçe Temsilcisi Bekir Velioğlu ve temsilciliğin diğer yöneticileri katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan DATÜB Türkiye Bozüyük İlçe Temsilcisi Bekir Velioğlu katılımcıları selamladı. DATÜB olarak Bozüyük'te oluşturulan temsilcilikten sonra birçok insanımızın sorunlarının çözüldüğünü ifade etti.

DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, konuşmasında Ahıska Türklerinin illerde yaşadığı sorunların giderilmesinden ve icra komitesinin sağladığı desteklerden bahsetti. İcra komitesinin hedefleri içerisinde Türkiye'de Ahıskalı yaşayan her ilde ve ilçede temsilciliklerin açılmasının olduğunu vurguladı. DATÜB Genel Başkanı Ziyaddin Kassanov'un Türkiye dışında olduğu gibi, Türkiye içerisinde de Ahıskalıların yanında olduğunu ve desteğini esirgemediğini ifade etti.

DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar ise konuşmasına DATÜB Genel Başkanı Ziyaddin Kassanov’un selamını ileterek başladı. Uçar, Genel Başkanımız sayesinde Türkiye'de ve dünyada Ahıskalıların eğitim alanlarında, kültürel ve sosyal alanlarda çok ilerleme kaydettiğini, diğer toplumların Ahıskalılara giderek daha da saygı gösterdiğini ve her geçen gün DATÜB logosu altında bu saygınlığın daha da arttığını kaydetti. Bununla birlikte sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde Ahıskalılar için istisnai vatandaşlık hakkının süresiz tanındığını ve binlerce Ahıskalının vatandaşlık elde ettiğini vurguladı. DATÜB olarak eğitim konusunda gençlerimize destek verildiğini, temsilciliklerde ücretsiz tercüme ve danışmanlık hizmeti sağlandığını ifade etti.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar

Ardından Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San, Ahıskalıların çalışkan bir halk olduğuna dikkat çekti. Bozüyük'te yaşayan Ahıskalıların her daim kendi çalışmaları ile öne çıktığını, ikamet konusunda ortaya çıkan sorunların çözülmesi istikametinde gereken adımların atıldığını ve bundan sonra da destek verileceğini kaydetti.

Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San

Konuşmaların ardından geceye konserle devam edildi, Ahıskalıların milli sanatçısı ve DATÜB Kadın Kolları Türkiye Temsilcisi Selamet Cevdet, değerli sanatçılarımız İstanbul’dan Ahmet Şenli ve Bursa’dan Mevlüt Nurioğlu sahne aldı. Hatıra fotoğrafları çekildi.