Ziyatdin Kassanov, Almatı Başkonsolosu'nu ziyaret etti

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Almatı Başkonsolosu olarak atanan Ali Rıza Akıncı'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kassanov, Akıncı'ya Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin durumu, sayısı ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kazakistan’ın ekonomik ve politik durumunun değerlendirildiği ziyarette Kassanov, DATÜB faaliyetleri ile ilgili Akıncı’yı bilgilendirdi.

Akıncı, ziyaretlerinden dolayı Kassanov’a teşekkür etti.

Ahıska gazetesine ziyaret ile ilgili açıklama yapan Kassanov şunları söyledi: “Sayın Başkonsolosumuz, buraya gelmeden önce hem Kazakistan hem de DATÜB ile ilgili kapsamlı bilgiye sahipti. Bizim faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı yakınen takip ediyordu. Yaptığımız çalışmalardan dolayı bizi hem tebrik etti hem de bize teşekkür etti.”

ALİ RIZA AKINCI KİMDİR?

Almatı Başkonsolosu olarak atanan Ali Rıza Akıncı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuş, bir süre özel sektörde çalışmıştır. Dışişleri Bakanlığı’nda Çok Taraflı Kültürel İşler Genel Müdür Yardımcılığı, Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdür Yardımcılığı, Ekonomik ve Kültür İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ofisinde görev almış, İnsan Kaynakları Dairesi ile Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcılıklarında çalışmıştır.

Dış tayinlerinde Tahran ve Kahire Büyükelçilikleri ile Nahçıvan ve Gümülcine Başkonsolosluklarında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.