DATÜB, Uludağ Üniversitesi ile görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) heyeti, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile görüştü.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ile gerçekleştirilen toplantıya DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, DATÜB Türkiye Bursa İl Temsilcisi Paşa Alihan, Başkan Yardımcısı ve DATÜB Gençlik Kolları Eğitim Komisyonu Üyesi Orhan Faik, DATÜB Türkiye Kadın Kolları Bursa İl Temsilcisi Gülçeren Terzioğlu ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Minara Aliyeva Çınar ve DATÜB Asistanı Medine Aznaur katıldı.

Ev sahibi olarak konuşma yapan Yılmaz, kendisinin de göçmen olduğunu ve Ahıskalı Türklerini iyi anladığını belirtti. Bundan önceki dönemlerde de Uludağ Üniversitesi olarak Ahıskalı öğrencilerimizin tercihlerine daha çok önem verdiklerini ve Uludağ Üniversitesi'nde sayılarının artmasına yardımda bulunduklarını ifade etti. YÖK tarafından alınan kararla Ahıskalı öğrencilerin çok az sayısının tıkandığını ve gerçekten yabancı uyruklu statüsünde olan gençlerimizin eğitim alabilme şansının arttığını belirtti.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar konuşmasında, Ahıskalı gençlerin Uludağ Üniversitesi'nde sayılarının giderek arttığını, bu artışın bizleri çok mutlu ettiğini ifade etti. Uludağ Üniversitesi yeni rektörlük kabinesi ile güzel çalışmalara imza atılacağına emin olduklarını ve Ahıskalı öğrencilerimize bu güne kadar verilen desteğin bundan sonra da devam ettireceğine sonsuz bir güvenin olduğunu vurguladı. DATÜB Gençlik Kolları olarak Ahıskalı gençlerimizin iyi eğitim almalarında ve Türkiye'deki sorunlarının çözümünde çalışmalar yürütüldüğünü ve DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un öncelikli konular içerisinde eğitimi tuttuğunu, gençlerimizin egitim almaları için her türlü desteği sağladığını vurguladı.

DATÜB Gençlik Kolları Eğitim Komisyonu Üyesi Orhan Faik daha sonrasında Ahıskalı öğrencilerin hazırda karşılaştıkları sorunlardan bahsetti. Uludağ Üniversitesi ile birlikte gelecekte yapılması planlanan çalışmalara değindi.

Katılımcılar konuşmaları zamanı Uludağ Üniversitesi'nin Ahıskalılar içerisinde ne kadar öneme sahip olduğunu, Türkiye'de Ahıskalıları en çok nüfusunun bulunduğu Bursa'da Uludağ Üniversitesi'nin yerinin farklı olduğunu ifade ettiler. Tüm konuşmaların sonunda Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Ahıskalı öğrencilerden üniversite olarak desteklerini esirgemeyeceklerini yineledi.

Toplantının sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.