Özbekistan'da Türk Gençleri Dostluk ve Dayanışma Kültürel Programı düzenlendi

DATÜB Gençlik Kolları Özbekistan Temsilciliği ve ÖzTMMM tarafından Taşkent’te “Türk Gençleri Dostluk ve Dayanışma Kültürel Programı” gerçekleştirildi. Programda DATÜB Özbekistan Temsilcisi ve ÖzTMMM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ömer Salman açılış konuşması yaptı.

Programa Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna bağlı Milletlerarası Münasebetler ve Dış Ülkeler ile Dostluk Alakaları Komitesi Başkanı Sayın Rustam Kurbanov, TİKA Taşkent Koordinatörü Sayın Ali İhsan Çağlar, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Müşaviri Sayın Davut Gazi Benli, T.C. Taşkent Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Sayın Ali Eyüp Koca şeref konuğu olarak katıldılar.

Programda aynı zamanda kadın kollarımız, “Miko” tiyatrosu kurucusu yönetmen ve şair Mikail Afrasoğlu, “Sevinç” ve “Arzu grubu, Ahıskalı sanatçılarımız Sevil Ansaroğlu, Murat Muhammedoğlu ve İlyas Gülaydınoğlu geceye renk kattılar. Saz ustası Azerbaycanlı İlham Muallim de saz resitali ile gençlerimizden tam not aldı.

Programda halay, skeçler, oyunlar, tarihimizle ilgili bilgi yarışması ile birlikte şans oyunu da oynandı ve galiplere DATÜB Gençlik Kolları Özbekistan Temsilciliği’nin ve ÖzTMMM’nin özel olarak yaptırdığı “Ahıska kalesi” tabaklar hediye edildi.

3 aylık hazırlığın ürünü olan bu program geceye katılanlardan tam not aldı. Programda ayrıca Özbekistan devlet kanalı “Ahıska Türkleri” ile ilgili olarak belgesel film çekimi yapıldı. Program TRT tarafından da çekildi ve ileriki günlerde yayınlanacak.