DGK Öğrenci Dayanışma Günleri: 1. Gün

Erzincan’da 3-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlediğimiz Ahıska kültürünün yaşatıldığı ve söyleşilerin, turnuvaların, gösterilerin gerçekleştiği DATÜB Gençlik Kolları Öğrenci Dayanışma günleri sona erdi. 30’un üzerinde şehir ve vatan Ahıska’dan öğrencilerin katıldığı DGK Dayanışma günleri, katılan herkese dolu dolu zamanlar yaşattı.

Etkinliğin birinci günü, Erzincan Üzümlü’deki kapalı spor salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov’un açılış konuşmasıyla başladı. Ünlü Kafkas dans grubu Alihan Umarov ve Ekibi’nin gösterisinden sonra Ahıskalı Öğrenciler Birliği (ASU) Kurucusu Sayın Ümit Züfer, bizlere bir konuşma yaptı.

Züfer’in ardından Ahıskalı şarkıcı Afras Süleymanov sahne aldı. Erzincan Ekibi, dans gösterisi sergiledi. Bursa'dan Leyla Ahmedov, bize bir şiir okudu. Daha sonra ise Aysel Mürseloğlu, Attila İlhan’ın “Aysel Git Başımdan” şiirini seslendirdi. Türkiye’nin dört bir yanından Ahıskalı öğrencilerin yeteneklerini sergilediği etkinlikte, Karabük’ten Temel Osmanov, “Sarhoş Adam” adlı bir oyun sergiledi.

Kapalı spor salonundaki etkinliklerin ardından Erzincan’daki Girlevik Şelalesi’ne gezi düzenlendi. Gezinin ardından düzenlenen gala yemeğinde ise Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı bir konuşma yaptı. Kamran Permuratov, küçük bir keman konseri verdi.

Öğrencilerin yeteneklerini sergilemeye devam ettiği gecede, danslarla Ahıska kültürü yaşatıldı.