Ahıska sürgününün 74. yılı Ukrayna'da anıldı

Ahıska Türklerinin anavatanlarından sürgün edilişlerinin 74. yılı münasebetiyle Ukrayna’nın Herson ilinin Çaplinka ilçesinde anma programı düzenlendi.

DATÜB Ukrayna Temsilciliğinin organize ettiği prorama Ahıskalıların yanı sıra, Çaplınka Kaymakamı Aleksandr Bureyko, Azınlıklar Sorumlusu Irina Vasilyevna ve çok sayıda özel davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov, 1944 sürgünün Ahıska Türklerini anavatanlarından kopardığını, DATÜB bünyesinde bulunan göç komisyonunun Ahıska dönüş yönünde çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Devamında söz alan DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, gençler olarak bu sürgünün ve milletimize yapılan haksızlığı asla unutmayacaklarını ifade ederken, DATÜB Herson Temsilcisi Zeheddin Aslanov birlik vurgusu yaptı.

Çaplınka Kaymakamı Aleksandr Bureyko ise yaptığı konuşmada, Ahıskalıların Türk kökenli Ukraynalı oldukları ve onların artık Ukrayna’nın bir parçası olduğunu ifade etti. Bureyko ayrıca Stalin döneminde Ukraynalıların da zulüm gördüklerini ve yaşanan bu acıların unutulmaması gerektiğini, unutulursa bir daha yaşanma ihtimalinin ortaya çıkacağına vurgu yaptı. Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi adına programa katılan Kazım Muhammedov, DATÜB’ün omuzlarındaki yükün ağır olduğunu ve kendilerinin siyasete katılmasalar bile her zaman Ahıskalıların davasına destek olmaya hazır olduklarını belirtti. Ahıska sürgününün canlı tanığı Müseddin Bekirov sürgün sırasında yaşadığı açıları paylaştı.

Protokol konuşmalarının ardından “Sıfırlanan Hayatlar: Ahıska Türklerinin Gerçek Hikayesi” belgeseli izlenirken belgesel sonrasında sürgün sırasında hayatlarını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.