Sürgünün 74. yılı Bursa İnegöl'de anıldı

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve İnegöl Ahıska Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 74. yılı sebebiyle sıfırlanan hayatlar için sessiz yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşle başlayan anma programı belediye önünden başlayıp anıtta sona ererken; soğuk havaya rağmen binlerce Ahıskalı ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü.

Sessiz yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı'nda anma programı gerçekleştirildi. Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

DATÜB İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, Ahıskalılar için 14 Kasım 1944 tarihinin ayrılığın, hasretin ve özlemin parçalanmışlığın başladığı tarih olduğunu söyledi.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar ise sürgünü hafızalarda canlı tutmak için anma programları düzenlendiğini belirterek, “Sürgün; vatandan, arkadaştan ayrılığın adıdır ve insanlık suçudur. 1944'de bir karanlık sayfa açılmış. Ahıska çok uzak bir yer değil. Osmanlı toprakları içerisinde şuanda Gürcistan sınırları içerisinde olan ve Posof'un hemen yanında olan bir yer" dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da “Benim temennim, tarihi bilgiyi arttırmak lazım, gelecek nesillere aktarmak lazım. Bugün yapmış olduğunuz faaliyet, bu acıyı ve eziyeti tüm şehrimizde duyulmasını arzu ediyoruz. Böylesi acılar hiç yaşanmasın diliyorum. Bu uğurda hayatını kaybeden ve şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından anıttaki anma programı DATÜB Gençlik Kolları tarafından hazırlanan sürgünü anlatan belgesel gösteriminin izlenilmesiyle son buldu.