DATÜB Gençlik Kolları Gürcistan'da

DATÜB Gençlik Kolları Genel Koordinatörü İbrahim Hasanoğlu, DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov ile birlikte Gürcistan'ın Başkenti Tiflis ve Ahıska'da bir takım görüşme ve ziyaretlerde bulundu.

TİKA Tiflis Koordinatörü Sn. Necla Demirdağ ile yapılan görüşmede Gürcistan'daki ikamet eden Ahıska Türkleri ve özellikle ülkenin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören Ahıskalı öğrencilerin eğitim durumları görüşüldü. TİKA'nın Ahıska'da eğitim gören üniversite öğrencilerimizin Rus, İngiliz ve Gürcü dillerini öğrenmeleri için hazırlanan projeye destek verdiğini belirten Demirdağ, gerek TİKA gerekse de Türkiye'nin ülkedeki diğer kurumlarının Ahıskalılara destek için hazır olduğunu ifade etti.

TİKA'nın ardından Tiflis'te bulunan Yunus Emre Enstitüsü'nü ziyaret eden Hasanoğlu, akabinde Tiflis'te eğitim gören Ahıskalı öğrencilerle bir araya geldi. Oldukça samimi geçen görüşmenin ardından Ahıska'ya geçen Hasanoğlu, DATÜB Akdeniz Bölge Temsilcisi İsmail Mamet ve DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov ile birlikte burada eğitim gören Ahıskalı öğrencilerin kaldıkları yurdu ziyaret etti. Öğrencilerimizin tamamı ders kayıtlarını yaptırmış ve yeni öğretim yılına hazır durumdalar. Söylenenlerin aksine başarısız veya sınıfta kalan öğrenci bulunmamaktadır ve en büyük sorun olan Gürcü dilinde eğitim konusu TİKA'nın da desteğiyle verilecek olan dil kursuyla çok kısa sürece ortadan kalkacaktır. Ayrıca Ahıska'da eğitim alan üç öğrencimiz öğrenci değişim programı ile Polonya'ya gidecekler. Bu öğrencilerimiz şimdilik okul derslerinin yanı sıra DATÜB'ün desteğiyle ileri düzeyde yabancı dil eğitimi almaktalar.